Bądź na bieżąco z nowościami w naszym muzeum i zapisz się do newslettera. Co jakiś czas otrzymasz od nas informacje o wydarzeniach. Zapraszamy


Wielkopolski Park Etnograficzny

35-lecie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach         Po obchodach jubileuszu 40-lecia powołania Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy rok 2010 był rokiem obchodów kolejnej, ważnej dla Muzeum rocznicy, jaką jest 35-lecie ostatecznego zatwierdzenia realizacji Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Decyzja ta podjęta 29 września 1975 roku miała znamienne w skutkach znaczenie, gdyż po blisko 40. latach dyskusji nad koniecznością budowy parku etnograficznego w Wielkopolsce mogła się ona wreszcie ziścić.
        Od formalnego powołania parku do jego udostępnienia społeczeństwu organizatorzy potrzebowali zaledwie siedmiu lat, gdyż już 1 czerwca 1982 roku park został oficjalnie otwarty. Ta początkowo skromna ekspozycja na wolnym powietrzu, dzięki już na wstępie przyjętej koncepcji muzeum typu wieś, stała się jedną z najciekawszych ekspozycji etnograficznych w Polsce. Jej rozrost i znaczenie w kraju bardzo szybko też uświadomiły jej budowniczym, że z przyczyn organizacyjnych najlepiej będzie nadać jej status oddziału muzeum, co nastąpiło 25. maja 1993 roku.
         Dzisiaj Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to centralne muzeum typu skansenowskiego w Wielkopolsce, dzięki któremu możemy posiąść wyobrażenie jak dawniej wyglądała nasza wieś i czym różniła się od wsi w innych regionach naszego kraju. Jego położenie w sąsiedztwie Ostrowa Lednickiego uświadamia nam też, jaką drogę przeszła kultura tego regionu, doprowadzając do powstania pierwszego silnego organizmu państwa polskiego, a później po jego załamaniu się do utrzymania roli jednego z najważniejszych regionów gospodarczych i kulturalnych kraju.
        Mamy nadzieje, że gdy ustawimy ostatnie obiekty i stworzymy dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego specjalnie dla tego celu przeznaczony sektor, to dzięki komplementarności obu sektorów atrakcyjność tego miejsca jeszcze bardziej wzrośnie.
        Ogłaszając w naszym muzeum - rok 2010 - rokiem jubileuszowym,  zwróciliśmy Państwa uwagę na cele naszego muzeum i wykonywane w nim prace, które w istotny sposób przyczyniają się do zachowania naszego dziedzictwa kulturowego. Przy okazji pragniemy też oddać cześć wszystkim tym osobom, które odegrały znaczącą rolę w urzeczywistnianiu marzeń o „wielkopolskim skansenie”.
      Mamy nadzieje, że jubileuszowa oferta wydarzeń, jakie miały miejsce w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, była na tyle atrakcyjna dla Państwa, że każdy z Państwa znalazł w niej coś dla siebie i dla Państwa bliskich.

 
Kierownik
Wielkopolskiego Parku Etnograficznego
dr Antoni Pelczyk