Bądź na bieżąco z nowościami w naszym muzeum i zapisz się do newslettera. Co jakiś czas otrzymasz od nas informacje o wydarzeniach. Zapraszamy


Twoje położenie: Strona główna / Kalendarz

Kalendarz

Z dniem 1.11. zakończył się sezon wystawienniczy na Ostrowie Lednickim i w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Dziękujemy wszystkim , którzy odwiedzali nas w tym roku i zapraszamy już od połowy kwietnia roku przyszłego!

UWAGA! Oddział Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu otwarty 2.11 - 21.12 (pn.- pt.) od godz. 9.00- 15.00, w weekendy Muzeum jest NIECZYNNE.

Oddział Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie otwarty 2.11 - 21.12 (pn.- pt.) od godz. 8.00- 16.00, w weekendy Muzeum jest NIECZYNNE.

 

Wydarzenia w 2012 roku

OSTRÓW LEDNICKI

 

 

Magiczna majówka  1-3 maja, Piknik rodzinny, który poprzez zabawę pozwoli uczestnikom przenieść się w magiczny świat „Starej Baśni”, połączony z jarmarkiem, zabawami edukacyjnymi i wykładami.

Noc Kupały 23 czerwca „ Dzień Kupały najkrótsza noc w roku”.
Poczuj magię sprzed tysiąca lat! Kupała to – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku, to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Jeśli chcesz poczuć ten odległy klimat, zobaczyć jak wyglądał ten obrzęd koniecznie zajrzyj do nas! Warsztaty i zajęcia dla dzieci, wykłady i panele dyskusyjne dla dorosłych!

Promocja czytelnictwa!

W lipcu na Ostrowie Lednickim rozpoczynamy promocję czytelnictwa ze ,,Starą Baśnią " w tle..

 

W grodzie księcia Mieszka,  Znaki tamtych czasów są wśród nas. Odkryj magiczny świat Józefa Ignacego Kraszewskiego  27 lipca, Mały Skansen, Ostrów Lednicki od godz. 10.00- 17.00- Wigilia Urodzin J.I.Kraszewskiego (cykl warsztatów dla najmłodszych),

28 lipca od godz.12.00 i 29 lipca od godz.10.00 uczestnictwo w Koronacji Królewskiej w Gnieźnie (ciąg dalszy spotkania w 200 - rocznicę urodzin naszego polskiego pisarza)

Zawody pływackie Lednica 2012 dnia 22 lipca, zawody w pływaniu długodystansowym w wodach otwartych o Błękitną Wstęgę Jeziora Lednickiego. Tegoroczna edycja została objęta patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

UWAGA: W dniu 22 lipca 2012 r. prom kursował będzie od godz.10.30 do 15.00 za utrudnienia przepraszamy!

Eurpejskie Dni Dziedzictwa ,15- 16 września, ,,Do chleba i nieba sto cnót, człeku, trzeba..." Tajemnice codzienności- Europejskie Dni Dziedzictwa

Prapermiera filmu Wyspa władców, reż. Z.Cozac, 21 września w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

 

 

WIELKOPOLSKI PARK ETNOGRAFICZNY

 

 

 

Majówka na Lednicą 1-3 maja, spotkania z rzemieślnikami, przybliżającymi techniki swojej pracy oraz prezentującymi wykonane wyroby-  wiejskie przedmioty codziennego użytku i ozdoby.

Niedziela Twórców 27 maja, spotkanie z artystami, rękodzielnikami i rzemieślnikami- członkami Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych

Dzień Dziecka (dla szkół 1 czerwca oraz 3 czerwca dla rodzin) jest pretekstem do przypomnienia gier i zabaw z 1 pol. XX wieku.

Żywy Skansen 1 lipca, impreza organizowana w naszym muzeum od 26 lat w pierwsza niedzielę lipca. Przybliża tradycyjne rzemiosło- garncarstwo, garbarstwo, szewstwo; rękodzieło- rzeźbę w drewnie, plecionki ze słomy, wycinanki z papieru, hafty; zajęcia gospodarskie i domowe- przędzenie na kołowrotku i przęślicy, tkanie na krosnach, ubijanie masła, pieczenie chleba.

Ogrody Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia, w tradycji ludowej dzień ten poświęcony jest Matce Boskiej Zielnej- w kościołach święci się tego dnia bukiety lub wieńce zrobione z ziół, zbóż, warzyw i owoców; wszystkim poświęconym roślinom przypisywano konkretne właściwości lecznicze, a bukiety miały swoje miejsce w chałupie chroniąc ją przed złym.

Pożegnanie lata 9 września, impreza nastawiona na pokazy dawnych prac gospodarskich, rzemieślniczych i rękodzielniczych związanych z porą jesienną i przygotowaniem do zimy.

 

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GRÓD WCZESNOPIASTOWSKI W GIECZU

 

 

W bieżącym roku (2012) w Rezerwacie Archeologiczmnym w Gieczu organizowany jest cykl spotkań edukacyjno-rekreacyjnych pt. Niedziela w Muzeum. Spotkania odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od maja do grudnia. Dzięki dotacji przyznanej Muzeum przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Światowid wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

 

Program niedziel w muzeum:

 

1 lipca Bajkowa niedziela: świat dawnych baśni i legend, początek godz. 14.00.

 

5 sierpnia Sztuka średniowiecza: średniowieczna kultura dworska, początek godz. 14.00.

 

2 września Święto plonów: słowiańskie obrzędy podziękowania za zbiory, początek godz. 14.00.

 

7 października Śladami "Starej baśni": życie i wierzenia Słowian według "Starej Baśni" Józefa Ignacego Kraszewskiego, początek godz. 14.00.

 

4 listopada Dziady: rytuały słowiańskie związane ze świętem zmarłych i obrzędami ku czci przodków, początek godz. 17.00.

 

2 grudnia Gody: Boże Narodzenie w ludowych tradycjach, początek godz. 14.00.

 

 

 

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GRÓD w GRZYBOWIE 

 

Dzień Dziecka 1 czerwca, W ramach Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa, przygotowano zajęcia warsztatowe, każdy uczestnik będzie miał okazję wykonać własnoręcznie gliniane naczynie, lub wylepić np. grzechotkę, paciorek, przęślik czy konika.

 
Grzybogranie 6 lipca w Grzybowie, Piknik edukacyjny i gra terenowa, Koncert Muzyczny 

 

XIII Międzynarodowy Zjazd Wojów w Grzybowie  18-19 sierpnia

     W Grzybowskim grodzie stanie ponad 140 historycznych namiotów tworzących prawdziwy obóz nawiązujący do czasów wczesnopiastowskich. Oczywiście wojom zawsze towarzyszy szereg rozmaitych osób. I teraz obok znakomitych wojowników przyjadą ich rodziny – dzieci, kobiety. Przyjadą także rzemieślnicy – to świetna okazja do wymiany, handlu, do sprzedania swoich wyrobów. Wojowie zademonstrują w rozmaitych turniejach, potyczkach, starciach swoje umiejętności – prawość w posługiwaniu się bronią, ale także umiejętności prowadzenia bitwy. Można będzie nie tylko obejrzeć wojów i ich uzbrojenie, ale będzie to znakomita okazja aby samemu przymierzyć wczesnośredniowieczną zbroję, poczuć w ręku wagę miecza czy założyć na głowę hełm odkuty z jednego kawałka żelaza. Prezentowane i używane uzbrojenie przez współczesnych zbrojnych jest wykonywane przez rzemieślników według wzorów – znalezisk z rozmaitych stanowiskach archeologicznych. Wszystkie te przedmioty są doskonałymi rekonstrukcjami i replikami autentycznych mieczy, włóczni, kolczug, hełmów…

            W obozie rozbitym we wnętrzu grodu będzie się toczyć normalne, choć rekonstruowane - przeniesione z przeszłości, życie. Przed namiotami mieszkańcy grodu będą prowadzić swoje codzienne zajęcia – naprawiać i czyścić sprzęt, tkać, farbować wełnę, wykonywać będą przedmioty z drewna, gliny, skóry, bursztynu czy poroża. Wczesne średniowiecze to okres gdy w znakomity sposób wykorzystywano wszelkie naturalne zasoby środowiska.   Dla najmłodszych odwiedzających gród grzybowski będą specjalnie organizowane rozmaite zabawy sięgające swymi korzeniami wczesnego średniowiecza. Ale także będą oni mogli sami popróbować wylepić naczynia gliniane, stworzyć strój dla ludzi wczesnego średniowiecza, wykonać ozdobne paciorki, czy spróbować swych sił w kaligrafii i rysowaniu zabytków z badań wykopaliskowych.

 
Europejskie Dni Dziedzictwa w Grzybowie
 
8 września, gra terenowa ,,Mały Wojownik"
Organizator: MPP na Lednicy - Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo 10A, 62-300 Września
Zgodnie z tegorocznym hasłem TAJEMNICE CODZIENNOŚCI, zaprosimy uczestników gry do poznania historii i uczestnictwa w codziennym życiu dzieci z X-XII wieku. W tradycji wczesnego średniowiecza chłopcy już od dzieciństwa przygotowywani byli do obowiązków dorosłych mężczyzn, dziewczynki uczestniczyły w codziennych pracach i zajęciach domowych.
Gra pozwoli ożywić nieznane przedmioty, zabawki dzieciństwa i poznać zapomniane tradycje związane z przejściem ze świata dziecka w świat męski, przemianę małego człowieka w przyszłego woja (z momentem przejścia wiążą się postrzyżyny, pasowanie).

Przedmioty znajdowane podczas badań wykopaliskowych w grobach dzieci przechowują „historię zdarzeń i osób, którym towarzyszą”. Każdy przedmiot jest interesujący dzięki swojej odmienności, a ich lokalizacja i różnorodność pozwalają snuć opowieści o zwyczajach związanych z obyczajami i życiem codziennym.

W zagrodzie edukacyjnej zamieszkają odtwórcy historyczni prezentując życie codzienne wczesnośredniowiecznego grodu, prace na żarnach, wypiek podpłomyków i inne zajęcia domowe.
  • 10:00 – 16:00  gra terenowa „Mały wojownik”
  • Questing – rodzinna gra terenowa polegająca na zdobyciu skarbu pokonując kolejne stanowiska i odkrywając bogactwo grzybowskiego grodu.
Tematyka gry terenowej:
1. uzbrojenie drużyny Mieszka I, nauka fechtunku mieczem
2. średniowieczne gry i zabawy
3. rzemiosła i zajęcia domowe
4. obyczaje i kultura mieszkańców grodu