Bądź na bieżąco z nowościami w naszym muzeum i zapisz się do newslettera. Co jakiś czas otrzymasz od nas informacje o wydarzeniach. Zapraszamy


Twoje położenie: Strona główna / Muzeum / WRPO / Grzybowo

Grzybowo

 
     Rok 2009 dla grodu w Grzybowie zapowiada się jako najciekawszy od czasów jego świetności, a współcześnie od momentu podjęcia tu badań wykopaliskowych.
    Gród grzybowski stał się integralną częścią programu „Rezerwaty archeologiczne dotyczące początków państwa polskiego — Ostrów Lednicki, Giecz, Grzybowo”. Od tego roku rozpocznie się faktyczna realizacja planu zagospodarowania grodu w Grzybowie.


REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GRÓD W GRZYBOWIE

    W ramach projektu w miejscu dzisiejszego wejścia na gród stanie budynek muzealny, który swą elewacją zewnętrzną będzie nawiązywać i przypominać fragment wałów grodu. Budowla osiągnie kilkanaście metrów wysokości i z daleka będzie doskonale sugerować stojący, zrekonstruowany fragment potężnych konstrukcji obronnych, jakimi szczycił się gród grzybowski.
 
  

 

 

   Autorem projektu w obecnym kształcie jest inżynier architekt Przemysław Woźny. Projekt przewiduje budowę obiektu na planie prostokąta o długości 38 m i szerokości 14 m, wysokość będzie dochodzić do 13 m. Kubatura użytkowa to 3295 m3. Zaprojektowany budynek muzealny        będzie dwukondygnacyjny. Bryła obiektu będzie podzielona na dwie części połączone sienią i klatką schodową prowadzącą na taras widokowy. W partii środkowej znajdzie się grodowa brama wejściowa. Na parterze budynku znajdzie się duża sala wystawiennicza (o powierzchni 127 m2), mniejsza sala przeznaczona na wystawy czasowe i na zajęcia z młodzieżą (powierzchni 41 m2). Tutaj też będzie całe zaplecze socjalne i techniczne.
    Na piętrze natomiast zaprojektowane są biblioteka, archiwum, pokoje socjalne, a przede wszystkim magazyn zbiorów muzealnych. Budynek zwieńczony zostanie blankami, a dach będzie stanowić taras widokowy.
 
 
  
 
    Projekt ten może być realizowany jedynie dzięki akceptacji i wsparciu przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Sejmik Wojewódzki i włączeniu go do ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pieniądze przeznaczone na ten projekt pochodzą przede wszystkim z funduszy z Unii Europejskiej. Kwota, jaka łączy się z realizacją projektu „Rezerwaty archeologiczne” to 2.178.000 euro.
    Aktualnie archeolodzy z Muzeum na Lednicy w ciągu dwóch sezonów przeprowadzili rozpoznanie terenu przyszłej inwestycji w Grzybowie, w trakcie samej budowy archeolodzy będą prowadzili stały nadzór merytoryczny. Wykonano pierwsze prace ziemne na terenie przyszłej budowy, a w tej chwili kończy się przetarg pozwalający wyłonić firmę stawiającą grzybowski obiekt muzealny.
    Budynek muzealny na grzybowskim grodzie przyciągnie turystów do tego niezwykłego miejsca. Umożliwi zapoznanie się z historią grodu i okolicy bezpośrednio w miejscu gdzie działa się historia. Stała ekspozycja ożywi to miejsce przez okrągły rok. Aktualnie turyści nieco częściej zaglądają na gród albo podczas sezonu wykopaliskowego, albo podczas festynu. A dzięki stałemu obiektowi z nowoczesną infrastrukturą i zapleczem edukacja historyczna będzie możliwa o każdej porze roku.
Jacek Wrzesiński
 
Etapy rozbudowy
 
   
 
 
   
   
 
 
   
   
   
   
   
   
 

 

Fot. Jacek Wrzesiński